Katori Shinto Ryu

Szkoła Tenshin Shōden Katori Shintō Ryū została założona przez Iizasa Choisai Ienao (1387 – 1488) i jest dziś jedną z najstarszych istniejących szkół sztuk walki. Na przestrzeni wieków rozwinęło się z niej wiele różnych stylów, które istnieją do dziś, takich jak Shintō Muso Ryū, Shinkage Ryū, Tendō Ryū i Shingyōtō Ryū.

Mistrz Iizasa Ienao był samurajem w służbie Klanu Chiba. Zasłynął on w całym Kraju Kwitnącej Wiśni ze swoich umiejętności walki włócznią, walki wręcz i oczywiście szermierki, które doskonalił podczas wielu bitew i wojny. Został uznany za niepokonanego. Jednak pewnego dnia doszło do incydentu między Ashikagą i Chibą (prowincje i klany w Japonii), w którym mimo świetnej walki, zostało zabitych wielu wojowników służących rodzinie Iizasy. Ienao zdał sobie sprawę, że mimo wszystkich swoich umiejętności bojowych nie mógł nic z tym zrobić i po tym incydencie wycofał się z armii.

Po tych wydarzeniach, w wieku ponad 60 lat, Ienao postanowił osiedlić się w słynnym dla japońskich wojowników sanktuarium w Katori. Pozostawił całe swój majątek i swoich wasalów. Zanim osiadł w sanktuarium w Katori, udał się w na Górę Umeki, gdzie medytował, ćwiczył mieczem i poddawał się rozmaitym ceremoniom oczyszczania. Spędził tam, jak mówi lęgęda 1000 dni. Aż pewnej nocy ukazało mu się we śnie Futsunushi no Mikoto, (bóstwo wojny, czczone w Świątyni w Katori). Futsunushi przybrał postać małego chłopca siedzącego na śliwie. Bóstwo przedstawiło Ienao zapisany zwój zawierający tajemnice sztuki wojennej-Mokuroku Heiho no Shinsho, i przewidziało, że Ienao stanie się “nauczycielem wszystkich szermierzy w całym kraju “.

Katori Dai Jingu

Przepowiednia ta spełniła się, jako spuścizna wielu Bujutsu Ryūha Ienao w genealogii naszej szkoły. Ponadto, założona przez niego szkoła istnieje do dziś i liczy już sobie ponad 550 lat. Ienao nazwał swoją sztukę walki Tenshin Shōden Katori Shintō ryū. Tenshin Shōden może być przetłumaczone, jako “Prawdziwy przekazany z nieba” i odnosi się do przekazu Futsunushi no Mikoto.