Aikibudo

Aikibudo [合気武道] „Droga uzyskiwania harmonii poprzez sztuki walki”

Paul Patrick Harmont Sensei wykonuje rzut Aikibudo
Paul Patrick Harmont Sensei wykonuje rzut Aikibudo

Sztuka walki, która łączy ze sobą techniki Karate, Judo, Aikido oraz umiejętność posługiwania się mieczem Kenjutsu. Aikibudo jest to system walki opracowany przez Mistrza Alaina Floqueta, który po konsultacjach i za zgodą swojego Mistrza – Minoru Mochizukiego, twórcy Aikido-Yoseikan i bezpośredniego ucznia Mistrza Moriheia Ueshiby, twórcy Aikido, przyjął tę nazwę niejako w hołdzie dla tego stylu, którego nauczał Mistrz Ueshiba, zanim stworzył Aikido.

Aikibudo czerpie z trzech japońskich sztuk walki: Daito Ryu Aikijujutsu Mistrza Takedy Tokimune, Aikido-Yoseikan Mistrza Mochizukiego Minoru i Katori Shinto Ryu Mistrza Sugino Yoshio


„Daito Ryu AikiJujutsu i Katori Shinto Ryu to dwa brzegi rzeki, Aikido-Yoseikan, to koryto tej rzeki, w którym płynie Aikibudo. Brzegi tej rzeki, to tory tradycji, a Aikibudo to nurt nowoczesności. “

Myśl w ruchu , Alain Floquet, wydanie Budo

Rafał Sałapski Sensei przytrzymuje partnera po rzucie Aikibudo
Rafał Sałapski Sensei przytrzymuje partnera po rzucie Aikibudo

Aikibudo zawiera w swoim programie nauczania techniki uderzeń i kopnięć (atemi waza), techniki rzutów (nage waza), dźwignie na stawy (kansetsu waza) i unieruchomienia na ziemi (osae waza). Aikibudo wykorzystuje umiejętności uników i zejść z linii ataku (tai sabaki), a na wyższych stopniach zaawansowania techniki rzutów poświęcenia (sutemi waza) i techniki wyjścia z dźwigni i wejść do rzutów (kaeshi waza).

Aikibudo jest, podobnie jak Katori Shinto Ryu, sztuką walki, którą można ćwiczyć w każdym wieku i bez rywalizacji sportowej. Aikibudo służy do nauki ataku i samoobrony. Jest narzędziem doskonalenia rozwoju osobistego i przywracania harmonii w życiu. Uprawianie Aikibudo podnosi poziom samooceny i poczucia własnej wartości, dodaje nam energii i pomaga zachować samokontrolę w sytuacjach stresu. Aikibudo uczy szacunku do partnera i uwrażliwia nas na potrzebę niesienia pomocy innym w ich rozwoju. Uprawianie Aikibudo wpływa korzystnie na nasz rozwój psychofizyczny i zdrowie oraz poprawia wydolność naszego organizmu. Ponieważ Aikibudo jest sztuką walki opartą na tradycji japońskich wojowników (Bushi), uczy szacunku i pokory do tego czym, z kim, gdzie i jak się zachowujemy. Aikibudo uczy troski i dbałości o partnera, co przejawia się w kontroli, uważności i dbałości o to, jak posługujemy się swoim ciałem i umysłem.

Działy Aikibudo:

Tai sabakiporuszanie, zejścia, uniki i obroty
Atemi wazatechniki kopnięć i uderzeń
Osae wazatechniki unieruchomień
Kansetsu wazadźwignie na stawy
Nage wazatechniki rzutów
Hojo undoćwiczenia uczące pracy ciałem
Uanoseishinzawiera esencję technik
Kobudotechniki walki mieczem, kijem pałką i tonfą oraz nożem i obrona przed nimi